Kramp
http://kramp.anatolianrock.com
Her yerde rock!
 
 Ana Sayfa
 Grup Hakkında
 Grup Elemanları
 Demolarımız
 Videolarımız
 Repertuarımız
 Fotoğraf Albümü
 Forum
 Linkler
 Bize Ulaşın
 
 
Grup 1984 yılının Şubat ayında, İstanbul - Bakırköy'lü üç arkadaş Nezih ONUR, İdris TÜBCİL ve Doğan SAKİN tarafından kuruldu. Bu üçlü Büyük Çekmece'de kışın çalışmayan bir diskotekte kampa girerek ilk parçalarını oluşturmaya başladılar. Bu aşamada ve ilk konserlerde eski arkadaşları Ahmet KARAFERYA da gruba vokali, gitarı ve bazı parçalarıyla katkıda bulundu.

Grup kendi kısıtlı imkanlarıyla kaydettiği parçalarını 1986 yılından itibaren "demo"lar olarak yeraltı piyasasına sundu. Bu demolarda, daha sonra 'Lan N' Oldu albümünde yer alacak olan Kimse Yokken, İstanbul Sokakları albümündeki Onlarla ve Kanatlarım Olsa'nın ilk versiyonlarının yanı sıra enstrümantal bir parça olan Triptik, Elimdeydi Yine, Bu Rüya Mı Gerçek Mi ve, okulda geçen bir aşkı anlattığından ötürü zamanın TRT Denetim Kurulu tarafından yayınlanmasına izin verilmeyen, İlk Aşkım isimli parçalar bulunuyordu (Not: Fakat daha sonra, İngilizce parçaları Heart Wants To Rock denetimden hiç zorlanmadan geçmiş ve hatta TRT'nin bazı programlarında jenerik müziği olarak bile kullanılmıştır!)

1993 yılında ise ilk şirket albümleri Püf Püf'ü ŞAHİN Plak'tan çıkardılar. Bu albüme Erdinç ÜNLÜ de 'Lan N' Oldu parçası, bazı parçalara bazı ilave sözler, vokali ve ıslığı ile katkıda bulundu; Gökalp BAYKAL da kayıtlarda bazı parçalara synthesizer ile eşlik etti. Ancak bu şirketten tatmin olamayan grup daha sonra ADA Müzik'e geçip aynı albümü bu kez 'Lan N' Oldu ismiyle yeniden çıkardı (1996), aynı isimli parçaya bir de video klip çektiler (Yönetmen: Ercüment YILMAZ).

Grup elemanları ayrı ayrı ve beraber Erkin KORAY ile zaman zaman çalıştılar. Cem KARACA'nın Almanya'dan Türkiye'ye dönmesinden sonra kendisi ile turneye çıktılar. Bu konserlerin bazılarında saksofonist Aziz GÜZELOĞLU ve gitarist Solak Orhan (ÖNAL) da yer aldı. Bu arada, KRONİK gubu ile ve özellikle de grubun gitaristi ve bestecisi Özer SARISAKAL ile yakınlaşmaları oldu, Özer KRAMP'a bir çok konserinde gitarıyla eşlik etti.

Karikatürüstler Aptülkadir ELÇİOĞLU (Aptülika) ve Tuncay BATIBEKİ ile birlikte,1988 yılında, sahneye koydukları KARİKAROCK gösterisi büyük ilgi (ve tepki!) görmüştü.

Türkiye'de "Rock müzik Türkçe olur mu, olmaz mı?" tartışmalarının yapıldığı zamanlarda, onlar Erkin KORAY, Cem KARACA, MOĞOLLAR ve diğerlerinden aldıkları bayrağı ileri götürmüşler, müzik tarzını da Anadolu Pop'tan Hard Rock'a zıplatarak, Türkçe söylemek konusunu çoktan çözmüşlerdi.

İkinci albümleri İstanbul Sokakları'nı 1998 yılında yine ADA Müzik'ten çıkartan KRAMP albümde ilk olarak Erkin KORAY'ın söylediği, sözleri ve müziği (Karikatürist) Nuri KURTCEBE'ye ait olan Tek Başına isimli şarkıyı da seslendirdi ve çok beğeni aldı. Bu albümde, grubun vokalistliğini Ahmet KARAFERYA yaptı. (Yönetmen) Levent PELİT'in bu parçaya çektiği video klipte APTÜLİKA, Tuncay BATIBEKİ ve Tv-Radyo rock programları yapımcısı Güven Erkin ERKAL da yer aldılar.