Kramp
http://kramp.anatolianrock.com
1984'ten bu yana...
 
 Ana Sayfa
 Grup Hakkında
 Grup Elemanları
 Demolarımız
 Videolarımız
 Repertuarımız
 Fotoğraf Albümü
 Forum
 Linkler
 Bize Ulaşın
 
 

kramprock

Nezih ONUR (Bas gitar, Vokal)

1957'de İstanbul'da doğdu. Ankara Fen Lisesi'ni bitirdikten sonra O. D. T. Ü.'de Elektrik Mühendisliği okurken bir taraftan da Dilbilim dersleri aldı. Babasının ölümü ve o yıllardaki öğrenci olayları nedeniyle okulu son sınıfta bırakıp İstanbul'a annesinin yanına döndü ve İ. Ü. Edebiyat Fak. Yabacı Diller Eğitim Bölümü'nde İngilizce okumaya başladı. Bu sıralarda Bakırköy rocker'ları ile tanıştı, sonra da, İdris TÜBCİL ve Doğan SAKİN ile birlikte KRAMP'ı kurdular. KRAMP dışında, Erkin KORAY, (Gitarist-Baterist) Kerim ÇAPLI, (Gitarist) Zafer DOĞULU ve çeşitli sanatçılar ile çalıştı, turnelere çıktı. İstanbul-Tünel'de bir pova-kayıt stüdyosu ve dershane işletti, 10 sene kadar tezgahtarlık yaptı. Leonard COHEN'in Beautiful Losers romanını Türkçe'ye çevirdi (Görkemli Kaybedenler). Stüdyo İmge dergisinde ve sonra studyoimge.com'da Gitar ve Bas Gitar dersleri ve başka müzik yazıları yazdı. Gitar ve Bas Gitar eğitimi üzerine yazmış olduğu üç kitabı vardır: 1) Gitar / Bas Gitar Metodu – Stüdyo İmge Yayınları, 1994, 1996, 2000; 2) Ustalardan Gitar Dersleri 1 (Santana, Metallica, Nirvana incelemesi, çeviri/derleme) – Stüdyo İmge Yayınları, 2001; 3) Bas Gitar (Metodu) – Bemol Müzik Yayınları (www.bemolmusic.com.), 2005, 2008.İdris TÜBCİL (Davul)

1960 yılında İstanbul’da doğdu. 1976 yılından KRAMP'ın kuruluşuna kadar İstanbul'un çeşitli klüplerinde DJ olarak çalıştı. Aynı anda üç plakla canlı miks yapabilmek gibi yetenekleri vardı. KRAMP aylar süren ilk provalarını onun çalıştığı bir klüpte yapmıştır. 1994 yılında İstanbul-Tünel'de bir davul atölyesi kurdu, genç davulcu adaylarına dersler verdi. KRAMP'ın dağınık olduğu bir dönemde Nezih ONUR, (Gitarist) İzi ELİ ve (Vokalist) Vahtang MAKALATIA ile birlikte NAUTILUS grubunu kurdular. 1996 yılında Alanya'ya yerleşti ve, Edip AKBAYRAM – DOSTLAR grubunun da kurucularından olan, Cudi KOYUNCU'nun grubu ZORBEYLER'de uzun süre çalıştı (Daha sonra Doğan SAKİN ve Nezih ONUR da bu gruba zaman zaman - beraber ve ayrı olarak - katılmışlardır).Ahmet KARAFERYA (Vokal, Gitar)

Ahmet KARAFERYA da Doğan SAKİN, Nezih ONUR, İdris TÜBCİL gibi Bakırköy’lüdür. Grubun kuruluşundan bir süre önce Nezih ONUR ile ev provaları yapıyorlardı. Grup kurulup ta yaklaşık sekiz-dokuz ay sürecek “İlk parçaları oluşturma” kampına girdiklerinde, Ahmet te fırsat buldukça - Vokal, Ritm Gitar ve besteleri ile - provalara katılmış, grubun ilk konserlerinde ve demolarında yer almış fakat grup ile bir şirket (ADA Müzik) albümü kaydetmeleri ancak - 'Lan N' Oldu albümünden (1996) sonra, 1998'de - İstanbul Sokakları albümü ile gerçekleşmiştir.Özer SARISAKAL (Gitar)

1967 Yılında İstanbul’da doğdu. Marmara Üniversitesi TEF Elektronik bölümünü terk etti. Ama elektroniği terk etmedi ve o yıllarda gitarının amplifikatör ve efekt pedallarını kendisi imal etti. 1985 yılında KRONİK grubunu kurdu ve bu güne kadar iki stüdyo albümleri yayınlandı. 1992 yılı başlarında Türkiye’nin ilk özel radyosu Kent FM 101’in kuruluş çalışmalarına katıldı. 4 Haziran 1992’de başlayan yayın hayatında DJ'lik, Müzik Yönetmenliği, Prodüksiyon Amirliği ve çeşitli rock programları yaptı (Kent FM, Hür FM, NTV Radyo, Radyo Eksen, Star Radyolar). 1993-94 yıllarında bazı rock dergilerinde, okur oylarıyla en iyi gitarist ve Tolga SOYHAN ile birlikte yaptığı program “Azı Dişi Kerpeteni” en iyi rock radyo programı seçildi. Kendisine 2002 yılında ABD’de Albany County Prison ve York County Prison’da hayat doktorası yaptırıldı. 1983 yılından beri gitar çalıyor. Birçok tanıtım filmi ve belgesele müzik yaptı. Müzik, audio yapım ve multimedya tasarımları üzerine prodüksiyonlar yapıyor. 1989 yılında KRAMP ile birlikte çalmaya başladı ve o günden bu güne gruba dönem dönem gitarıyla konserlerde eşlik ediyor.Erdinç ÜNLÜ (Vokal)

1962 yılında Çanakkale’de doğdu. Bir sahil kasabasında geçen çocukluğun ardından Kadıköy Maarif Koleji’ni kazandı ve ailesiyle birlikte İstanbul’a taşındı. Liseden sonra Boğaziçi Üniversitesi’nde Tarih-Felsefe, Yöneticilik gibi bölümlerde okuyormuş gibi yaptı, aslında resim çalıştı. Aile baskısı sonucu oluşan bu duruma 1985 yılında son verdi ve BÜ’ni terk ederek Mimar Sinan Üniversitesi Resim Bölümü’ne girdi, 1990’da mezun oldu. Öğreticisi Özer Kabaş’ın ölümü üzerine yüksek lisans çalışmasını yarıda bıraktı ve bir süre İtalya’da yaşadı. Yurda döndüğünde KRAMP ile tanıştı ve birlikte 'Lan N' Oldu albümünü kaydettiler. Daha sonra resim çalışmalarına ağırlık vermekle beraber müzikten kopmadı. ADA Müzik tarafından hazırlanan Kent Ozanları albümüne "Kapkaragümrüklüleştiremediklerimizden misiniz" adlı çalışmasıyla katıldı. KARAPAKS grubunun ilk albümü olan İkinci Yol’da vokal görevini üstlendi. Halen Beyoğlu’ndaki kendi atölyesinde resim ve müzik çalışmalarına devam etmektedir. Sanatsal gelişimini, klasik ve çağdaş ifade yöntemlerinin aynı resim düzleminde birlikte kullanılmasıyla oluşan gerilimde aramaktadır. Üslupçuluğa karşı bir resim tavrı oluşturmuştur [1996, İMKB 10. Yıl Yarışma Sergisi; 2000, Tekel Genel Müdürlüğü 12. Geleneksel Resim Yarışması (Ödül); 1996-2008, kişisel ve karma sergiler: Karşı Sanat-Beyoğlu, Çağla Cabaoğlu Sanat galerisi, A Sanat-Nişantaşı, İlayda Sanat Galerisi-Teşvikiye, Turkuvaz Sanat Galerisi-Ankara...] Can isminde bir oğlu vardır.